Zachęcamy Państwa do włączenia się w akcję, którą prowadzi nasza biblioteka: „Mała książka - wielki człowiek” projekt czytelniczy dla dzieci w wieku przedszkolnym realizowany w bibliotekach publicznych.
Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każde dziecko
w wieku przedszkolnym, które przyjdzie do biblioteki biorącej udział w projekcie, otrzyma w prezencie wyjątkową Wyprawkę Czytelniczą na dobry czytelniczy start.
W Wyprawce dzieci znajdą wyjątkową książkę „Pierwsze czytanki dla…”, dostosowaną pod względem treści do potrzeb przedszkolaka, a także Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce jakim jest Biblioteka na czytelniczej mapie dzieciństwa i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego.
W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni
o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o rozmaitych korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.
Drogie Dzieci, Szanowni Państwo,
Prowadzimy zbiórkę darów dla Miejskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Katowicach. Akcja trwa do 29 stycznia 2021 r. (piątek).
Będziemy wdzięczni za każdy gest, który wspomoże zwierzęta. Kosz będzie wystawiony przy drzwiach wejściowych do przedszkola.
Schronisko przekazało nam informacje, co najbardziej przydaje się zwierzakom:
karma dla kotów: MACs, Feringa, Gourmet, Winston Junior, Wild Freedom, Catz Finefood;
karma dla psów: Rocco, Gran Carno, Royal Canin Gastro Intestinal, Brit Care Adult;
koce, ręczniki;
akcesoriów dla psów (obroże, smycze);
zabawki dla kotów i psów (szczególnie wędki, piłeczki, szarpaki);
małe, tanie drapaki dla kotów.
Schronisko nie przyjmuje: poduszek, kołder, materacy i dywanów. Nie przyjmuje również makaronów, kasz
i ryżu.
Dary zostaną przekazane niezwłocznie po zakończeniu zbiórki.
Dziękujemy!
W razie pytań służę pomocą.
Paulina Hofman
WILIJO NA ŚLONSKU
Boże Narodzenie nazywa się na Śląsku bardzo różnie: Gody, Godne Święta, Święte Wieczory.
Przygotowanie wieczerzy wigilijnej spoczywa na gospodyniach domu,
a gospodarze – zwłaszcza na śląskiej wsi – porządkują obejście i przygotowują jedzenie dla zwierząt na okres świąteczny.
Panie angażują się w przygotowaniu stołu wigilijnego, na którym koniecznie leży wyprasowany, lśniąco biały obrus (serwet), pod obrusem siano. Między siano wkłada się łuski karpia, a po wieczerzy łuski te wkłada się do portfela (bajtlika). Zwyczaj ten ma zagwarantować dostatek przez cały rok. Na stole, obok świątecznej porcelany (należy pamiętać o dodatkowej zastawie dla możliwego przybysza) leży krzyż, gałązka choinki (goika), palą się świece.
Wieczerzę wigilijną rozpoczyna się od czytania ewangelii o Narodzeniu Jezusa. Następnie domownicy składają sobie życzenia dzieląc się opłatkiem. Kiedyś w śląskiej rodzinie zamiast opłatka na środku stołu znajdował się mały bochenek chleba, który symbolizował dobrobyt. Od chleba- zaraz po modlitwie- najstarszy mężczyzna
w rodzinie odkrawał piętkę „godni krajiczek”, który przechowywano cały rok. „Godnemu krajiczkowi” przypisywano moc magiczną – między innymi miał usuwać wszelkie boleści. W typowo górniczej rodzinie oprócz chleba czy opłatka stawia się lampkę górniczą.
Tak przygotowany stół wigilijny czeka już tylko na pierwszą gwiazdkę.
Kolacja wigilijna składa się koniecznie z zupy rybnej- wywarze z głów karpia i warzyw. Do zupy tej podaje się świeże grzanki z chleba pieczone na maśle. Obecnie wielką popularnością cieszą się zupy grzybowe. Dawniej podawano „siemieniotkę” lub „konopijkę”.
Kolejnym daniem jest karp pieczony na patlni z dodatkiem masła, ziemniaki, kapusta kiszona tzw. panczkraut, czy kapusta zasmażana z grzybami.
Wszystko to zostaje dopieszczone pysznym kompotem z owocowego suszu.
Typową śląską potrawą wigilijną jest także moczka- forma słodkiego deseru pełnego owoców, bakalii i piernika i piwa.
Na śląskim stole wigilijnym nie może oczywiście zabraknąć deseru z maku, bakalii, chałki i mleka czyli makówek.
Radosnych Godów!
Winszujymy, co by Wom Nowo Porodzony Ponboczek pobłogosławiyli, cobyście znodli mocka gyszynków pode krisbaumym, mandle ze makówków niy stanyły we gardzielu.
Co by te Świynta boły richtig czasym spyndzonym do kupy ze Familijom.
Miło nam poinformować Państwa, iż nasze przedszkole bierze udział w akcji zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, której celem jest niesienie pomocy innym, szczególnie w okresie przedświątecznym, kiedy wiele osób czeka na pomoc i wsparcie. Każda grupa przeprowadzi swoje działania realizujące założenia akcji. Efekty naszej pracy będziecie mogli Państwo obejrzeć w zakładce ALBUM FOTOGRAFICZNY jeszcze przed nadchodzącymi świętami.
Miło nam poinformować, iż nasze przedszkole po raz kolejny wzięło udział w akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej "Szkoła do hymnu". Każda z grup w swojej sali o godzinie 11.11 odśpiewała "Mazurek Dąbrowskiego". #szkoladohymnu
Chcieliśmy poinformować, że nasze przedszkole po raz kolejny wzięło udział w akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej "Szkoła pamięta". Celem jest upamiętnienie ważnych rocznic i postaci historycznych, nie tylko tych ogólnonarodowych, ale również lokalnych. W ramach akcji najstarsze grupy przedszkolne zorganizowały pogadankę w salach na temat wydarzeń z historii lokalnej oraz wspólnie stworzyły plakat upamiętniający mogiłę Żołnierzy Węgierskich, który znajduje się w lesie murckowskim.
Serdecznie zapraszam rodziców na zebranie
Rady Rodziców
24 września (czwartek) o godzinie 15:30
w sali grupy ,,Żabki”.
Bardzo proszę o założenie maseczek i zachowanie dystansu.
dyrektor Bożena Uglorz
Drodzy Rodzice sytuacja jaka nas spotkała jest zupełnie nietypowa, dlatego pozwalamy sobie napisać do Państwa kilka słów na temat naszego funkcjonowania w tym roku przedszkolnym.
Tak jak napisała Pani Dyrektor prosimy o stosowanie ograniczeń dotyczących ilości osób
w szatni, dezynfekcję rąk po wejściu do przedszkola i zakładanie maseczek.
Jeśli mają Państwo jakieś pytania, można się z nami kontaktować za pomocą maili:
Żabki – zabkimp72@gmail.com
Motylki – motylkimp72@gmail.com
Biedronki – biedronkimp72@gmail.com
Pszczółki – pszczolkimp72@gmail.com
Muchomorki – muchomorkimp72@gmail.com
bądź telefonicznie na numer przedszkola po wcześniejszym umówieniu się.
Prosimy, aby wszystkie dzieci miały wygodne kapcie – zakładane, na gumowej podeszwie, oraz ubrania na zmianę w szatni.
Książki, które zakupili Państwo, prosimy, aby przynosić do przedszkola najpóźniej do 14-go września, podpisane (4 części kart pracy + wyprawka – na okładce).
Pomimo, iż część materiałów z zeszłorocznej wyprawki pozostała na placówce nie wykorzystana, bardzo prosimy o doniesienie nowej (karteczkę z wypisanymi artykułami dostaną Państwo wraz
z wszystkimi dokumentami) dzięki czemu umożliwicie nam Państwo przeprowadzenie wszelkich działań dydaktycznych w tych trudnych czasach.
Niestety póki sytuacja się nie zmieni nadal prosimy, aby dzieci nie przynosiły swoich zabawek do przedszkola – nie będzie piątków z zabawkami.
W tym półroczu nie przewidujemy żadnych wycieczek, wyjść, wyjazdów. Imprezy przedszkolne odbędą się niestety bez udziału Rodziców.
I wielka i gorąca prośba z naszej strony. Bardzo prosimy o nie przyprowadzanie do przedszkola chorych dzieci. Jeśli podejrzewają Państwo, że dziecko „coś zbiera” prosimy o pozostawienie go
w domu. Szanujmy swoje zdrowie oraz innych.
Chodź ten rok będzie zupełnie inny My ze swojej strony zrobimy wszystko, żeby dzieci w przedszkolu czuły się bezpiecznie ale nadal dobrze się z nami bawiły.
Przesyłamy pozdrowienia i do zobaczenia!
Wszystkich Rodziców dzieci 5 i 6- letnich bardzo prosimy
o zakup kart pracy wydawnictwa MAC
we własnym zakresie maksymalnie do 14.09.2020 r.
Przed nami wakacje - czas odpoczynku dla najmłodszych. Jednak by zabawa na świeżym powietrzu była bezpieczna, trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Dlatego też przygotowaliśmy dla Państwa lekcję "Bezpieczne wakacje" w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Dzieci uczą rodziców". Proszę o zamieszczenie materiałów na stronach internetowych i w mediach społecznościowych Państwa placówek. W załącznikach, które można pobrać klikając w poniższy niebieski przycisk, przesyłam prezentację multimedialną w dwóch formatach, zadanie do wykonania dla dzieci i grafikę do zamieszczenia. Jeśli macie Państwo możliwości, by przekazać materiały rodzicom, to bardzo bym o to prosił.
Z wyrazami szacunku,Dawid Wiejata koordynator ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Dzieci uczą rodziców"Centrum Rozwoju Lokalnego
W związku z zaistniałą sytuacją (COVID - 19) chcieliśmy poinformować, że nie możemy zorganizować dla Państwa i dzieci oficjalnego zakończenia edukacji przedszkolnej.
Zapraszamy do przedszkola po odbiór dyplomów i pamiątek:
MOTYLKI - 25.06.2020r. (czwartek ) w godzinach 14.30 - 16.30
ŻABKI - 26.06.2020r. (piątek) w godzinach 14.30 - 16.30
1 czerwca DZIEŃ DZIECKA
Poniżej zawarłyśmy odnośniki do opowiadań, wierszyków, piosenek, zabaw i wielu innych aktywności, które pomogą w zorganizowaniu dzieciom tego dnia 😊
Opowiadania i wierszyki
Piosenki
Zabawy matematyczne, logiczne, kodowanie, gry, puzzle
Zabawy ruchowe
Zabawy różne
Prace plastyczne
Język angielski
Karty pracy
Kolorowanki
Pomoce dydaktyczne
Życzenia z okazji Dnia Matki od Centrum Rozwoju Lokalnego - organizatora ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Dzieci uczą rodziców":
"Matka – to najpiękniejsze słowo w językach świata. Matka – to słowo, które oznacza miłość, miłość prawdziwą, która nie zdradza, to słowo, które oznacza wierność, które oznacza wielką ofiarę, nawet do śmierci, dla dobra dziecka."
Drogie Mamy, w dniu Waszego święta życzymy Wam zdrowia, pomyślności i nigdy nie przemijającej miłości Waszych największych skarbów. Spełnienia marzeń, a na drodze zwanej życiem samych pięknych i wartych zapamiętania zdarzeń.
życzy Centrum Rozwoju Lokalnego
Realizując niektóre z poniższych aktywności wyjaśnicie Państwo dzieciom jak ważnymi i pożytecznymi owadami są pszczoły oraz jak zachowywać się w ich obecności. Poniżej zawarłyśmy odnośniki do opowiadań, wierszyków, piosenek, zabaw matematycznych i wielu innych aktywności, które pomogą w kompleksowym omówieniu tematu.
Opowiadania i wierszyki
Piosenki
Zabawy matematyczne, logiczne, kodowanie, gry, puzzle
Zabawy ruchowe
Zabawy różne
Prace plastyczne
Język angielski
Karty pracy
Kolorowanki
Pomoce dydaktyczne
Dzień Polskiej Niezapominajki to święto przyrody i ekologii, które obchodzimy 15. maja. Święto to ma na celu promowanie walorów przyrodniczych naszego kraju oraz podkreślenie rozpiętości gatunków występujących na terenie Polski. Ma również przypominać o potrzebie ochrony przyrody. Dodatkowo „nie-zapominajka” ma na celu zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc
i sytuacji, lokalnych tradycji. Święto to zachęca nas do pamiętania o bliskich, życzliwości i otwarcia na drugiego człowieka, dostrzeżenia go na własnym osiedlu, dzielnicy czy mieście, przypomina o istocie dbania o nasze otoczenie. Zapraszamy Was do spędzenia tego dnia wspólnie z nami, niestety na razie nadal wirtualnie.
Zachęcamy Was abyście wszyscy ubrali się w tym dniu w kolorach niezapominajkowych – czyli niebieskim
i żółtym. Czy znacie wierszyk Marii Konopnickiej „Niezapominajki”? Jeśli tak powiedzcie go Rodzicom, a jeśli nie spróbujcie nauczyć się go na pamięć:)
Niezapominajki
to są kwiatki z bajki!
Rosną nad potoczkiem,
patrzą rybim oczkiem.
Gdy się płynie łódką,
Śmieją się cichutko
I szepcą mi skromnie:
„Nie zapomnij o mnie”.
https://www.youtube.com/watch?v=F1HkKpO4bIg
Poniżej zamieszczamy link go piosenki o niezapominajkach do której proponujemy zabawę ruchową „Pszczoły na niezapominajki” – zadaniem rodzicia jest rozłożenie na dywanie krążków/szarf czyli „kwiatków” w różnych kolorach (w tym niebieskich). Dzieci – „pszczoły” poruszają się po pokoju w rytmie piosenki „Niezapominajki”. Na przerwę w muzyce wskakują do kół niebieskich – „niezapominajek”. Na dźwięki piosenki ponownie „fruwają” między „kwiatami”. Zabawę prowadzimy 4-5-krotnie.
https://www.youtube.com/watch?v=0W3Hbyp5xGA
Zabawa z językiem angielskim "Tu jest ul"
piosenka: https://www.youtube.com/watch?v=0W3Hbyp5xGA
pokaz ruchów do piosenki: https://supersimple.com/how-to-teach-super-simple-songs/how-to-teach-here-is-the-beehive/
Bajka "Pamiętliwa niezapominajka"
Nad szczytami gór pojawiła się kolorowa tęcza. Widziałyście tęczę dzieci? Na pewno! To taka kolorowa wstążeczka pokrywająca niebo po deszczu. Musicie za nią podziękować Słońcu, które przegania ciemne deszczowe chmury.
U podnóża wysokich gór, w dolinie porośniętej trawami, ziołami i różnokolorowymi kwiatami, płynie rwący potok. W tym pięknym, zaczarowanym zakątku rośnie sobie malutki niebieski kwiatuszek, Niezapominajka. Spogląda na świat małym „żabim oczkiem”. Jest piękna, dumna i bardzo… bardzo samotna. To smutne, wiemy przecież, że nikt nie lubi bawić się sam. Niezapominajki nie cieszy nawet kolorowa tęcza, która zalewa swym pięknem niebo. Odwiedzające dolinę ptaki pytają naszej bohaterki:
– Dlaczego jesteś taka smutna?
– To długa historia. Odpowiada Niezapominajka
Ptaki nie dając za wygraną postanowiły pocieszyć swoją koleżankę. Najpierw jednak chciały poznać jej opowieść. A było to tak….
Pięknego letniego dnia Niezapominajka wygrzewała swoją buzię w promykach słoneczka. Marzyła o wesołej zabawie z innymi kwiatkami. Nikt jednak nie okazywał jej sympatii. Niezapominajka posmutniała, czuła się gorszą od innych kwiatków rosnących nad potoczkiem. Gdy tak rozmyślała nad swoim losem zobaczyła pięknego żółtego motylka. Podleciał blisko niej i usiadł na niebieskim płatku. Uśmiechnął się i grzecznie skinął główką.
– Jestem Cytrynek.
– A ja mam na imię Niezapominajka. Pobawisz się ze mną przez chwilkę?
– Z radością, ostatnio strasznie się nudzę.
Od tego dnia motylek Cytrynek i Niezapominajka wesoło bawili się razem. Liczyli płatki kwiatków, przelatujące ptaki, słuchali szumu górskiego potoku.
Śpiewali wesołe piosenki, rozwiązywali zagadki. Czas mijał im bardzo szybko. Nawet nie zorientowali się jak lato odeszło i zrobiło się chłodniej. Motylek odwiedzał Niezapominajkę coraz rzadziej, a ona tęskniła za nim
i wypatrywała przyjaciela na niebieskim niebie. Gdy opadające z drzew liście nieuchronnie zwiastowały nadchodzącą jesień do lasu przyszły małe dzieci. Krzyczały, śmieciły, przestraszyły zwierzęta i ptaki. Także Niezapominajka nie czuła się bezpieczna, zwłaszcza, że podsłuchała jak przedszkolaki planują zrywanie kwiatów na bukiet dla swojej ulubionej Pani. Kwiatuszek, przestraszony wezwał na pomoc swojego przyjaciela motylka Cytrynka. Ten zjawił się szybko, lecz przerażony hałasem dzieci odleciał. Niezapominajka cudem ocalała, nie znalazła się w bukiecie ale miała żal do dzieci, że nie szanują pięknej przyrody , która ich otacza. Czyż kwiatki nie wyglądają najpiękniej wśród zieleni traw. Tak cudownie mienią się kolorami na łące.
Niezapominajka długo nie mogła darować dzieciom, że przez nich straciła przyjaciela. Ale ta bajka, jak to zwykle w bajkach bywa, dobrze się kończy i wiele nas uczy. Gdy za rok wiosenne słońce powitało rośliny i zwierzęta, a jego ciepło ogrzewało ziemię, po deszczu znów nad potoczkiem zakwitły niebieskie kwiatuszki, wśród nich nasza Niezapominajka. Pewnego dnia nad łąkę przyleciał….. żółty motylek, ten sam, którego już poznałyście, drogie dzieci. Tego lata nikt nie zakłócił ich wesołej zabawy. Cytrynek i jego przyjaciółka wesoło przyglądali się zabawie grzecznych dzieci. Pamiętajcie moi drodzy, że świat nie tylko do was należy. Rośliny i zwierzęta też mają w nim swoje miejsce. Żyją dla was, aby cieszyć wasze oczka. Szanujcie je i pozwólcie im żyć w spokoju. Niech wszystkie Niezapominajki nie zapomną jakie jesteście wspaniałe, kochane przedszkolaki!
Poniżej zamieszczamy również pakiet, w którym znajdziecie pomysły na małe niespodzianki dla najbliższych (m.in.: niezapominajkowe albumy, zakładki do książek, amulety z roślin czy „komplementownik” z karteczkami do odrywania). https://www.ekokalendarz.pl/wp-content/uploads/pakiet-05-15-Dzie%C5%84-Niezapominajki.pdf
Zapraszamy też do wykonania pracy plastycznej z niezapominajką w roli głównej, tutaj kilka przykładów:
Temat na dzisiaj - Mieszkańcy Łąki
Eksperci portalu edukacyjnego "Lulitulisie" przygotowali nowe, darmowe karty pracy dla maluchów, o mieszkańcach łąki. Zachęcamy do polecania pedagogom i rodzicom przedszkolaków.
Materiały dydaktyczne
https://www.lulitulisie.pl/materialy-dla-dzieci
Zapraszamy do subskrypcji naszego kanału na YouTube. Pod linkiem poniżej znajdą Państwo bajki, wierszyki, piosenki i wiele innych filmów dla dzieci
http://www.youtube.com/channel/UCkWTQoMjkWT-YiQZ3tTuy_g?sub_confirmation=1
Po nauce czas na ruch! Wraz z fizjoterapeutą i trenerem przygotowaliśmy zajęcia FITNESS dlanajmłodszych
https://www.youtube.com/watch?v=9iOLdoHhLpc&t=84s
Dla rodziców polecamy artykuł naszego psychologa
o tym, dlaczego dzieci bywają niegrzeczne
Szanowni Państwo
KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY POLECAJĄ: BEZPIECZNA STREFA Z BAJKAMI, GRAMI I FILMIKAMI EDUKACYJNYMIW czasie, kiedy dzieci spędzają więcej czasu w domu, warto zapewnić im wartościowe formy rozrywki łączące zabawę z edukacją oraz ruchem. Kubuś o tym wie, dlatego przygotował dla najmłodszych dedykowaną stronę z bajkami w formie audiobooków, edukacyjnymi i zachęcającymi do ruchu filmikami, oraz interaktywnymi, tematycznymi grami. Wszystko po to, by w bezpiecznej formie bawić i edukować dzieci. Zachęcamy do wykorzystania tej dodatkowej formy zajęć poprzez bezpieczne treści, które uczą przez zabawę. Można też polecić rodzicom.W Bezpiecznej Strefie Kubusia znaleźć można filmy zachęcające do ruchu, gry i bajki edukacyjne, a także darmowe audiobooki z bajkami przygotowane we współpracy ze Storytel. Wśród ponad 50 audiobooków, dostępnych jest 30 bajek klasycznych i 25 bajek przeniesionych we współczesne czasy, które zostały stworzone w wyniku współpracy Kubusia z Partnerem Storytel. Czytają je znane i lubiane osoby, takie jak Cezary Pazura, Wiktor Zborowski czy Marta Żmuda-Trzebiatowska. Zachęcamy by sprawdzić kto jeszcze -> TUTAJ.W czasie gdy aktywności sportowe i ruchowe poza domem są ograniczone, solidną dawkę ćwiczeń dostarczy Kubuś na stronie RUSZ SIĘ. Wystarczy włączyć jeden z ok. 20 filmów prezentujących różnorodne sporty oraz ćwiczenia i obserwować jak dziecko chętnie rusza się w towarzystwie misia. W tej sekcji możliwe jest włączenie zapętlenia listy, dzięki czemu dziecko aktywnie spędzi dłuższy czas. Oczywiście będąc pod opieką rodziców.Z kolei podstawowe informacje na temat zasad higieny, przyrody, czy nauki liczenia oraz pór roku dzieci czerpać mogą z sekcji OGLĄDAJ. Kubuś wyjaśnia i prezentuje otaczający nas świat, wykorzystując do tego krótkie animacje.Programowania czy logicznego myślenia dzieci mogą uczyć się w grach edukacyjnych (np. Koduj z Kubusiem). Można w nich również ćwiczyć pamięć oraz uczyć się jak ponownie wykorzystywać zużyte rzeczy (np. EkoBohater). Oprócz tego dostępne są np. gry rozwijające kreatywność (np. – Portrety czy Szalone Zwierzaki).Najważniejsze jednak dla wszystkich rodziców jest to, że w Bezpiecznej Strefie znajdują się bezpieczne treści, przygotowane i wybrane specjalnie dla dzieci. Wszystkie są bezpłatne. Można je przeglądać na komputerach, tabletach i smartfonach.
Kubusiowi Przyjaciele Natury