Dzień Polskiej Niezapominajki to święto przyrody i ekologii, które obchodzimy 15. maja. Święto to ma na celu promowanie walorów przyrodniczych naszego kraju oraz podkreślenie rozpiętości gatunków występujących na terenie Polski. Ma również przypominać o potrzebie ochrony przyrody. Dodatkowo „nie-zapominajka” ma na celu zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc
i sytuacji, lokalnych tradycji. Święto to zachęca nas do pamiętania o bliskich, życzliwości i otwarcia na drugiego człowieka, dostrzeżenia go na własnym osiedlu, dzielnicy czy mieście, przypomina o istocie dbania o nasze otoczenie. Zapraszamy Was do spędzenia tego dnia wspólnie z nami, niestety na razie nadal wirtualnie.
Zachęcamy Was abyście wszyscy ubrali się w tym dniu w kolorach niezapominajkowych – czyli niebieskim
i żółtym. Czy znacie wierszyk Marii Konopnickiej „Niezapominajki”? Jeśli tak powiedzcie go Rodzicom, a jeśli nie spróbujcie nauczyć się go na pamięć:)
Niezapominajki
to są kwiatki z bajki!
Rosną nad potoczkiem,
patrzą rybim oczkiem.
Gdy się płynie łódką,
Śmieją się cichutko
I szepcą mi skromnie:
„Nie zapomnij o mnie”.
https://www.youtube.com/watch?v=F1HkKpO4bIg
Poniżej zamieszczamy link go piosenki o niezapominajkach do której proponujemy zabawę ruchową „Pszczoły na niezapominajki” – zadaniem rodzicia jest rozłożenie na dywanie krążków/szarf czyli „kwiatków” w różnych kolorach (w tym niebieskich). Dzieci – „pszczoły” poruszają się po pokoju w rytmie piosenki „Niezapominajki”. Na przerwę w muzyce wskakują do kół niebieskich – „niezapominajek”. Na dźwięki piosenki ponownie „fruwają” między „kwiatami”. Zabawę prowadzimy 4-5-krotnie.
https://www.youtube.com/watch?v=0W3Hbyp5xGA
Zabawa z językiem angielskim "Tu jest ul"
piosenka: https://www.youtube.com/watch?v=0W3Hbyp5xGA
pokaz ruchów do piosenki: https://supersimple.com/how-to-teach-super-simple-songs/how-to-teach-here-is-the-beehive/
Bajka "Pamiętliwa niezapominajka"
Nad szczytami gór pojawiła się kolorowa tęcza. Widziałyście tęczę dzieci? Na pewno! To taka kolorowa wstążeczka pokrywająca niebo po deszczu. Musicie za nią podziękować Słońcu, które przegania ciemne deszczowe chmury.
U podnóża wysokich gór, w dolinie porośniętej trawami, ziołami i różnokolorowymi kwiatami, płynie rwący potok. W tym pięknym, zaczarowanym zakątku rośnie sobie malutki niebieski kwiatuszek, Niezapominajka. Spogląda na świat małym „żabim oczkiem”. Jest piękna, dumna i bardzo… bardzo samotna. To smutne, wiemy przecież, że nikt nie lubi bawić się sam. Niezapominajki nie cieszy nawet kolorowa tęcza, która zalewa swym pięknem niebo. Odwiedzające dolinę ptaki pytają naszej bohaterki:
– Dlaczego jesteś taka smutna?
– To długa historia. Odpowiada Niezapominajka
Ptaki nie dając za wygraną postanowiły pocieszyć swoją koleżankę. Najpierw jednak chciały poznać jej opowieść. A było to tak….
Pięknego letniego dnia Niezapominajka wygrzewała swoją buzię w promykach słoneczka. Marzyła o wesołej zabawie z innymi kwiatkami. Nikt jednak nie okazywał jej sympatii. Niezapominajka posmutniała, czuła się gorszą od innych kwiatków rosnących nad potoczkiem. Gdy tak rozmyślała nad swoim losem zobaczyła pięknego żółtego motylka. Podleciał blisko niej i usiadł na niebieskim płatku. Uśmiechnął się i grzecznie skinął główką.
– Jestem Cytrynek.
– A ja mam na imię Niezapominajka. Pobawisz się ze mną przez chwilkę?
– Z radością, ostatnio strasznie się nudzę.
Od tego dnia motylek Cytrynek i Niezapominajka wesoło bawili się razem. Liczyli płatki kwiatków, przelatujące ptaki, słuchali szumu górskiego potoku.
Śpiewali wesołe piosenki, rozwiązywali zagadki. Czas mijał im bardzo szybko. Nawet nie zorientowali się jak lato odeszło i zrobiło się chłodniej. Motylek odwiedzał Niezapominajkę coraz rzadziej, a ona tęskniła za nim
i wypatrywała przyjaciela na niebieskim niebie. Gdy opadające z drzew liście nieuchronnie zwiastowały nadchodzącą jesień do lasu przyszły małe dzieci. Krzyczały, śmieciły, przestraszyły zwierzęta i ptaki. Także Niezapominajka nie czuła się bezpieczna, zwłaszcza, że podsłuchała jak przedszkolaki planują zrywanie kwiatów na bukiet dla swojej ulubionej Pani. Kwiatuszek, przestraszony wezwał na pomoc swojego przyjaciela motylka Cytrynka. Ten zjawił się szybko, lecz przerażony hałasem dzieci odleciał. Niezapominajka cudem ocalała, nie znalazła się w bukiecie ale miała żal do dzieci, że nie szanują pięknej przyrody , która ich otacza. Czyż kwiatki nie wyglądają najpiękniej wśród zieleni traw. Tak cudownie mienią się kolorami na łące.
Niezapominajka długo nie mogła darować dzieciom, że przez nich straciła przyjaciela. Ale ta bajka, jak to zwykle w bajkach bywa, dobrze się kończy i wiele nas uczy. Gdy za rok wiosenne słońce powitało rośliny i zwierzęta, a jego ciepło ogrzewało ziemię, po deszczu znów nad potoczkiem zakwitły niebieskie kwiatuszki, wśród nich nasza Niezapominajka. Pewnego dnia nad łąkę przyleciał….. żółty motylek, ten sam, którego już poznałyście, drogie dzieci. Tego lata nikt nie zakłócił ich wesołej zabawy. Cytrynek i jego przyjaciółka wesoło przyglądali się zabawie grzecznych dzieci. Pamiętajcie moi drodzy, że świat nie tylko do was należy. Rośliny i zwierzęta też mają w nim swoje miejsce. Żyją dla was, aby cieszyć wasze oczka. Szanujcie je i pozwólcie im żyć w spokoju. Niech wszystkie Niezapominajki nie zapomną jakie jesteście wspaniałe, kochane przedszkolaki!
Poniżej zamieszczamy również pakiet, w którym znajdziecie pomysły na małe niespodzianki dla najbliższych (m.in.: niezapominajkowe albumy, zakładki do książek, amulety z roślin czy „komplementownik” z karteczkami do odrywania). https://www.ekokalendarz.pl/wp-content/uploads/pakiet-05-15-Dzie%C5%84-Niezapominajki.pdf
Zapraszamy też do wykonania pracy plastycznej z niezapominajką w roli głównej, tutaj kilka przykładów: