• Poniżej znajdą Państwo kilka słów na temat adaptacji i tego jak pomóc dziecku w pierwszych trudnych chwilach w przedszkolu.

Jak powinno wyglądać rozstanie z dzieckiem?

Sam moment rozstania jest trudny zarówno dla dziecka jak i rodzica. Pamiętajmy, iż atmosfera powinna być przyjazna i miła, a sam moment rozstania przebiegł szybko i sprawnie

1. Krótkie pożegnanie. Długie rozmowy, całusy, uściski, niekończące się przybijanie piątek utrudnia dziecku i rodzicowi rozstanie.
    2. Rytuały. Warto abyście przed wyjściem do przedszkola ustalili sposób rozstanie czy będzie to całus, przybicie „żółwika”, czy przytulas. Pierwsze dni na pewno będą trudne w utrzymaniu tego, ale z biegiem czasu na pewno dziecko się przyzwyczai.
    3. Mów prawdę. Powiedz dziecku, że nadszedł czas rozstania i wrócisz „po obiedzie”. Dobrze, żebyś określiła dziecku orientacyjny czas powrotu.
    4. Miłe komunikaty. Nie stosuj nigdy stwierdzenia „nie bój się”, bo uświadamiasz swojemu dziecku, że jest coś czego mógłby się bać. Zamiast tego powiedz „Miłej zabawy”, „Na pewno dzień Ci minie przyjemnie”. Pamiętaj o uśmiechu i ciepłym głosie, który pomoże twojemu dziecku nabrać pewności siebie, że „w przedszkolu jest fajnie”
    5. Cierpliwość. Okres adaptacji może przebiegać długo. Pamiętaj, że wiele zależy od Ciebie, nauczyciela i dziecka. Warto, abyś była wrażliwa na emocje dziecka. Krzyk i negatywne emocje z Twojej strony pogorszą sytuację.

Należy pamiętać, że każde dziecko przechodzi proces adaptacji w swoim tempie i na swój sposób. Rolą rodzica jest wsparcie i towarzyszenie dziecku w tym intensywnym czasie oraz pomoc w tworzeniu obrazu przedszkola jako bezpiecznego miejsca, gdzie dziecko może czuć się spokojne i swobodne. Być może wszystkie te trudności nie będą miały miejsca, a sam pobyt naszego dziecka będzie wspaniałą zabawą i mile spędzonym czasem.

za pedagog i arteterapeuta Agnieszka Karbowska, psycholog Justyna Trzcińska

• ZAPISY NA DYŻUR WAKACYJNY

Informujemy rodziców, że w bieżącym roku szkolnym, w okresie wakacyjnym
    nasze przedszkole pracuje:

od 1 lipca 2024r. do 15 sierpnia 2024r.

Od 16 sierpnia 2024 r. do 31 sierpnia 2024 r. przedszkole będzie zamknięte.
    Uwzględniając potrzeby opieki  nad dziećmi oraz zagwarantowanie dziecku
    wypoczynku rekreacyjnego prosimy o zapisywanie dziecka na okres
    wakacyjny ze wskazaniem konkretnego terminu.
    Warunkiem zgłoszenia dziecka  jest przesłanie stosownej informacji drogą
    elektroniczną na e-mail grupowy lub przedszkolny w nieprzekraczalnym
    terminie: do 30 kwietnia 2024r.

Dnia 19. kwietnia odbędzie się w naszym przedszkolu pokaz Magic Show - koszt udziału to 6zł.

Prosimy o wpłatę ww. kwoty u nauczycieli grup do dnia 18.04 (czwartek).

Cała Polska maluje GIGA Laurkę dla Strażników Lasów.

ZAPRASZAMY DO ZAANGAŻOWANIE SIĘ
            W AKCJE

Tylko w 2022 roku w Polsce odnotowano ponad 6900 pożarów lasów. Dlaczego o większości z nich nie słyszeliście? Ponieważ nasi StrażnicyLasów, czyli STRAŻACY i LEŚNICY czuwają, by się one nierozprzestrzeniały.Chcemy im bardzo gorąco i wyjątkowo podziękować za ich pracę tworzącGIGA Laurkę składającą się z tysięcy laurek namalowanych przez dzieci zcałej Polski którą będziecie mogli wręczyć 29 maja w Dniu Strażników Lasów, waszym lokalnym Strażakom i leśnikom

W czwartek w naszym przedszkolu odbyły się zajęcia w ramach Dnia Otwartych Drzwi. Nasze przedszkole odwiedzili przyszli przedszkolacy wraz z Rodzicami. Była to okazja do poznania naszego przedszkola, zwiedzenia sal przedszkolnych oraz do tego aby poczuć przez jeden jak to jest być przedszkolakiem. Dzieci, rodzice i nauczyciele bawili się wspólnie, były zabawy plastyczne, ruchowe oraz sensoryczne. Nikt się nie nudził. Dzień otwartych drzwi to doskonała możliwość pokazania tego, co dzieje się w przedszkolu na co dzień. Dziękujemy wszystkim za przyjęcie naszego zaproszenia. Takie dni mają na celu pomoc w późniejszej adaptacji małych kandydatów na przedszkolaków. Mamy nadzieję, że w pierwszych dniach września, będą równie odważni i weseli jak podczas czwartkowej zabawy. Poniżej kilka zdjęć oraz informacji na temat adaptacji dziecka do przedszkola.

• Sobota27.07.2024