• OGŁOSZENIE MOTYLKI I ŻABKI

     • Szanowni Państwo,

      istnieje możliwość przeprowadzenia badań przydatności do kształcenia artystycznego na terenie naszej placówki.

      Chętnych Rodziców prosimy o zgłaszanie ww. faktu u Nauczycieli grup. 

     • OGŁOSZENIE

     • Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę wystartowała właśnie z kampanią społeczną promującą cyfrową higienę i bezpieczny rozwój dzieci. Kampania "Blisko telefonu - daleko od dziecka" skierowana jest dorodziców dzieci do 6 roku życia i zwraca uwagę na negatywny wpływkorzystania przez rodziców z telefonów w obecności dziecka. W ramach kampanii powstał szereg materiałów edukacyjnych w tym: 4grafiki z przekazami kampanii, podcasty z ekspertami, porady dlarodziców. A wszystko to umieszczone na stronie:DomoweZasadyEkranowe.fdds.pl

      Dzięki kampanii rodzice małych dzieci mają szansę dowiedzieć się: dlaczego korzystanie przez rodzica z telefonu przy dziecku ma negatywny wpływ na jego rozwój, dlaczego warto ograniczać czas przy telefonie przy dziecku,jak ograniczać ten czas przy dziecku, jak rozpoznawać, że nadużywa się ekranów przy dziecku.

     • OGŁOSZENIE REKRUTACJA

     • ZAPRASZAMY DO ZAPOZNA NIA SIĘ Z INFORMACJAMI ZWIĄZANYMI Z REKRUTACJA ZAKŁADKA --> O PRZEDSZKOLU --> REKRUTACJA.

      Szanowni Państwo!
      Rekrutacja do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, szkół podstawowych, dla których organem prowadzącym jest miasto Katowice na rok szkolny 2024/2025 odbywać się będzie w oparciu o przepisy:
      1. ustawę z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2023 r., poz. 900 ze.zm),
      2. uchwałę nr XLV/1030/22 Rady Miasta Katowice z dnia 31 marca 2022 r. w sprawie określenia kryteriów rekrutacji do przedszkoli prowadzonych przez miasto Katowice branych pod uwagę na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego, określenia liczby punktów za każde z tych kryteriów i dokumentów niezbędnych do ich potwierdzenia,
      3. uchwałę nr XXXVIII/765/17 Rady Miasta Katowice z dnia 30 marca 2017 r. w sprawie określenia kryteriów rekrutacji do klas pierwszych szkół podstawowych prowadzonych przez miasto Katowice, liczby punktów za każde z tych kryteriów oraz dokumentów niezbędnych do ich potwierdzenia,
      4. zarządzenia nr 3707/2023 Prezydenta Miasta Katowice z dnia 08 grudnia 2023 r. w sprawie ustalenia na rok szkolny 2024/2025 terminów przeprowadzenia postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego, w tym terminów składania dokumentów, do publicznych przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych, publicznych innych form wychowania przedszkolnego, klas pierwszych publicznych szkół podstawowych, a także oddziałów sportowych i oddziałów dwujęzycznych, klas wyższych niż klasa pierwsza szkół podstawowych, oraz podania do publicznej wiadomości kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym i postępowaniu uzupełniającym, a także dokumenty niezbędne do potwierdzenia spełnienia tych kryteriów, i liczbę punktów możliwą do uzyskania za poszczególne kryteria.


      Nabór będzie się odbywał przy wsparciu systemu elektronicznego - https://katowice.e-nabor.pl

      Więcej informacji znają Państwo w pliku poniżej - zachęcamy do zapoznania się! Zarzadzenie_PMK_nr_3707-2023-terminy_rekrutacji_do_SP_i_MP_na_2024-2025.pdf 

     • MAMO,TATO ZAPISZ MNIE DO BIBLIOTEKI

     • Zapraszamy do Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Goetla 2, skąd możecie wypożyczyć bezpłatnie książki, audiobooki oraz gry planszowe do domu, a nawet zagrać na PlayStation. Ponadto na każdego młodego czytelnika czekają bezpłatne wyprawki i specjalne karty do zbierania naklejek.

      Drodzy Rodzice pamiętajcie, że gdy siadamy z dzieckiem do czytania, jesteśmy blisko niego, poświęcamy mu czas i niepodzielną uwagę. To wielki dar, gdyż czuje się ono ważne i kochane, a sam nawyk czytania powstaje właśnie w dzieciństwie.

      Pozdrawiamy i zapraszamy

      Wasze dzielnicowe Bibliotekarki 

     • RADA RODZICÓW

     • OGŁOSZENIE

       

      DNIA 22 LUTEGO ( CZWARTEK) O GODZINIE 16:00 ODBĘDZIE SIĘ ZEBRANIE RADY RODZICÓW

      PODSUMOWUJĄCE I PÓŁROCZE 2023/2024

     • OGŁOSZENIE

     • 09.01.2024 r. (wtorek) odbędzie się w naszym
      przedszkolu 
      przedstawienie pt. "Przygody Franka Bałwanka".

      Czas trwania przedstawienia to 25 minut.

      Koszt - 8zł

      W/w kwotę należy wpłacić u wychowawców grup

      do 08.01 tj. poniedziałek.​​​​​​​


     • OGŁOSZENIE

     • W przyszły weekend 9- go grudnia organizowane są Turnieje Mikołajkowe  oczywiście w Gwarku również  tak więc zapraszamy wszystkie dzieci 09.12.2023 na lodowisko w Parku Murckowskim  Będziecie mogli zobaczyć jak Wasi rówieśnicy, którzy zdecydowali się rozpocząć przygodę z hokejem  radzą sobie w Turnieju wraz innymi Klubami:

      Naprzód Janów Katowice

      Przedszkole nr 5 z Tychów

      Będzie możliwość po turnieju zabawy z małymi zawodnikami na lodzie Gwarantowana dobra zabawa przy muzyce  oczywiście nie zabraknie gorącej czekolady  oraz Mikołaj z workiem słodyczy a i dla rodziców też się coś znajdzie gorąca herbata  i kawa, przepyszne wypieki naszych hokejowych Mam  oraz tradycyjnie sznita z tustym W trakcie trwania imprezy na stoisku z poczęstunkiem i gorącymi napojami będzie zorganizowana zbiórka na rehabilitację dla Pana Sylwestra Szweda. Pan Sylwester jest Muzykiem, Sekretarzem naszej Rady Dzielnicy a także naszym Murckowskim Społecznikiem, który 15-go października przeszedł udar mózgu. W szpitalu okazało się ,że część mózgu odpowiadająca za mowę i jej rozumienie obumarła. Dookoła martwej tkanki są niedotlenione komórki nerwowe, które można uratować ale do tego potrzebna jest specjalistyczna rehabilitacja. Dlatego też chcielibyśmy wesprzeć Pana Sylwka w powrocie do tego co kocha i zajmował się wcześniej. TAKŻE WIDZIMY SIĘ  NIE MOŻE WAS ZABRAKNĄĆ

      Z hokejowymi pozdrowieniami

     • OGŁOSZENIE 5/6 LATKI

     • Zaproszenie na spektakl "Koty trzy w podróży"

      Prezydent Miasta Katowice zaprasza dzieci 5/6 letnie do udziału w projekcie "Teatr Przedszkolaka".

      Nazwa spektaklu: "Koty w podróży"

      Termin: 5 grudnia 2023r. godzina 17.30

      Miejsce: Miejski Dom Kultury Południe Filia Kostuchna, ul. T. Boya - Żeleńskiego 83

      Udział w spektaklu jest bezpłatny obowowiązują jednak zapisy u Wychowawców Grupy do dnia 01. grudnia 2023r. (piątek). O tym czy otrzymają Państwo bilety dowiecie się 4.grudnia w poniedziałek.

      Bilety będą do odbioru bezpośrednio przed spektaklem na podstawie listy zgłoszonych osób w miejscu spektaklu.

      W razie przekroczenia limitu miejsc będzie tworzona lista rezerwowa na przedstawienie w innym terminie.

     • OGŁOSZENIE

     • Drodzy Rodzice!

      Ze względu na wystąpienia wszawicy w naszym przedszkolu, prosimy o systematyczne sprawdzanie czystości skóry głowy i  włosów u dzieci. W przypadku podejrzenia zakażenia wszawicą, należy o tym zawiadomić nauczyciela oraz podjąć wszystkie czynności prowadzące do likwidacji choroby.

      Zachęcamy do zapoznania się z zamieszczoną poniżej informacją na temat wszawicy.

      Ulotka informacyjna dla rodziców na temat wszawicy.

      Szanowni Rodzice!

      Wszawica jest chorobą, którą można skutecznie zwalczać!

      To nie jest wstydliwy problem.

      Mimo osiągnięć cywilizacyjnych wciąż pojawia się w skupiskach ludzi. Szczególnie narażone są na nią dzieci

      szkolne i przedszkolne.

      Na co zwrócić uwagę:

      1. Swędzenie i zaczerwienienie skóry głowy, szczególne na linii włosów.
      2. Częste drapanie głowy, uczucie pieczenia.
      3. Grudki na skórze głowy (strupki od ukąszeń).
      4. Gnidy (szarobiałe kuleczki) o wielkości ok. 1 mm widoczne u nasady włosów, które nie dają sią strząsnąć, najczęściej na karku, skroniach, za uszami.
      5. Ranki na skórze głowy powstałe w wyniku drapania się.

      Co zrobić, jeżeli na głowie dziecka pojawiły się wszy/gnidy:

      1. Poinformować wychowawcę lub bezpośrednio dyrektora o wszawicy zauważonej u dziecka.
      2. Zastosować dziecku kurację dostępnymi w aptekach środkami przeciw wszom, stosować się do zaleceń podanych przez producenta.
      3. Z włosów dziecka ściągnąć wszystkie gnidy (ważne!)
      4. Kurację także należy zastosować u pozostałych członków rodziny.
      5. Po 7-10 dniach należy powtórzyć kurację preparatem przeciwko wszom.
      6. Wyprać bieliznę pościelową, ręczniki, czapki, szaliki, poduszki, nakrycia na łóżka w temperaturze 60 st.C (wszy i gnidy giną w temp. 53,5 st.C)
      7. Wszystkie grzebienie, szczotki i przedmioty służące do pielęgnacji włosów (a także gumki, spinki, opaski) dokładnie myć w gorącej wodzie z detergentem.
      8. Odzież, zabawki i inne przedmioty, których nie można wyprać, należy zamknąć co najmniej na dwa tygodnie w szczelnej torbie foliowej. Po tym czasie wszy i gnidy zginą. Następnie przedmioty te należy dokładnie wytrzepać.
      9. Poinformować rodziców dzieci, z którym stykało się dziecko poza szkołą, że doszło do zarażenia.

      Ważna profilaktyka!

      Jak postępować, aby chronić dziecko przed zarażeniem wszami:

      1. Czesać i szczotkować dokładnie włosy dziecka.
      2. Myć dziecku głowę co najmniej dwa razy w tygodniu.
      3. Uczyć je, aby nie pożyczało przyborów higienicznych (grzebieni, szczotek).
      4. Uczyć je korzystania tylko ze swoich ręczników.
      5. Przypominać mu, aby nie korzystało z pożyczonych czapek, szalików i innych nakryć głowy.
      6. Związywać lub spinać dziecku długie włosy (ważne!)
      7. Sprawdzać stan czystości głowy dziecka po pobycie na feriach, koloniach, wycieczkach itp.
      8. W przypadku prośby ze szkoły o konieczności sprawdzania czystości głowy dziecka, wykonywać to bardzo dokładnie i codziennie. Sprawdzać też czystość głów wszystkich domowników.

      Podstawową zasadą profilaktyki wszawicy jest stała, systematyczna kontrola czystości skóry i włosów dokonywana przez rodziców i natychmiastowa likwidacja gnid i wszy w przypadku ich zauważenia.

      Na rodzicach spoczywa odpowiedzialność za prawidłową higienę i czystość dziecka.

     • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA

     • ​​​​​​​Nasze przedszkole brało udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych w Polsce przez UNICEF. 20 listopada to wyjątkowa data – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Przypomina nam, że wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa. W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość tego dokumentu umożliwia dorosłym zrozumienie ich roli w zagwarantowaniu i respektowaniu praw dziecka. Z kolei przybliżanie praw dziecka najmłodszym pozwala im uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje dzieciom możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Dzięki temu mogą wpływać na otaczającą ich rzeczywistość oraz stawać się bardziej świadomymi obywatelami i uczestnikami życia społecznego. W tym roku celebracji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka towarzyszy szczególny przekaz, zwracający uwagę na kwestie różnorodności i tolerancji. Kwestie te są niezwykle aktualne w Polsce, gdzie obywatele oraz społeczności szkolne i przedszkolne ciepło przyjęły i okazały wsparcie uchodźcom uciekającym w tym roku przed wojną w Ukrainie. Celem tegorocznych obchodów rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka organizowanych przez UNICEF jest przeciwdziałanie dyskryminacji, poprzez podkreślanie, że prawa dziecka dotyczą każdego dziecka – niezależnie od pochodzenia, koloru skóry, płci, języka, wyznania, poglądów, przynależności kulturowej, niepełnosprawności, czy poziomu zamożności. Wszystkie dzieci są równe wobec prawa i żadne dziecko nie powinno doświadczać niesprawiedliwego traktowania. Podnoszenie świadomości w tym względzie, zarówno pośród dzieci jak i dorosłych, stanowi klucz do tworzenia przyjaznych warunków do życia i rozwoju dla wszystkich dzieci. Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy. W obchody włączyły się także placówki edukacyjne w Polsce. Szkoły i przedszkola zdecydowały się uczcić rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Do akcji organizowanej przez UNICEF przystąpiła także nasza placówka, która zorganizowała w ramach tego zajęcia dotyczące praw dziecka. Miłym akcentem jednoczącym nas wszystkich był ubiór w kolorze niebieskim.

     • #czyste powietrze - przywracamy błękit

     • Dziś w najstarszych grupach odbyły się zajęcia pt. "Czyste powietrze - przywracamy błękit". 

      Uczestnicy poznali historię księcia cierpiącego na dotkliwe przypadłości zdrowotne wynikające ze szkodliwego działania smogu, który każdej jesieni i zimy atakuje jego królestwo. Kolejni goście odwiedzający księcia próbowali pomóc zwalczyć intruza różnymi metodami, a przy okazji wzajemnie nauczyć się, jak wcielać w życie pozytywne zachowania i działania niwelujące smog.

      Edukację o złej jakości powietrza i jego konsekwencjach dla naszego zdrowia i życia warto rozpocząć jak najwcześniej, jednak te działania powinny być na tyle atrakcyjne i ciekawe, by trafić do najmłodszych odbiorców. „Bajka o Księciu i złym smogu” jako sposób na niebanalne działania edukacyjne i walkę z niską emisją.