START

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

Procedura dotycząca usprawiedliwiania nieobecności dziecka

PROCEDURA DOTYCZĄCA USPRAWIEDLIWIANIA

NIEOBECNOŚCI DZIECKA

W MIEJSKIM PRZEDSZKOLU NR 72

W KATOWICACH

Podstawa prawna:

• Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001r w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół ( z późn. zmianami)
  • Ustawa o systemie oświaty z dnia 7 września 1991 ( tekst jednolity DZ. U. z 2004r.  Nr 256. Poz. 2572  z późn. zmianami)
  • Statut Miejskiego Przedszkola nr 72 w Katowicach

Zaakceptowano Uchwałą Rady Pedagogicznej nr 2/2013 z dnia 5.02.2013r.

Wprowadzono w życie Zarządzeniem nr 1/ 2013 DyrektoraMP 72 w Katowicach

Cele procedury:

Zapewnienie dziecku 6 i 5 letniemu systematycznego i punktualnego uczęszczania na zajęcia w związku z obowiązkowym rocznym przygotowaniem przedszkolnym.

Zakres procedury:

Dokument reguluje zasady usprawiedliwiania nieobecności dzieci w przedszkolu przez rodziców lub prawnych opiekunów.

Definicja przedmiotu procedury:

Usprawiedliwienie nieobecności dziecka w przedszkolu i uzyskanie informacji o jej przyczynach.

Kogo dotyczy procedura:

Do przestrzegania procedury zobowiązani są rodzice, prawni opiekunowie dziecka, nauczyciele, dyrektor.

Obowiązki, odpowiedzialność, upoważnienia osób realizujących zadanie, które jest przedmiotem procedury:

Rodzice ( prawni opiekunowie) to osoby upoważnione do usprawiedliwiania nieobecności dziecka w przedszkolu:

• zapewniają regularne uczęszczanie dziecka do przedszkola,

• zgłaszają ustnie lub telefonicznie przyczyny nieobecności dziecka w przedszkolu w okresie 3 dni od jej wystąpienia,

• dokonują usprawiedliwienia w formie pisemnej, co najmniej 10 – dniowej nieobecności dziecka na zajęciach w terminie 3 dni od powrotu dziecka do przedszkola. Dłuższa ( powyżej 1 – go miesiąca) absencja dziecka musi być potwierdzona zwolnieniem lekarskim, bądź informacją pisemną rodzica przyczynach nieobecności tj. karta leczenia szpitalnego, karta pobytu w sanatorium itp.

• mogą zwolnić dziecko osobiście z zajęć przedszkolnych w ciągu dnia w czasie pobytu w przedszkolu.

Nauczyciele:

• mają obowiązek systematycznego zaznaczania nieobecności dzieci w dzienniku oraz badania przyczyn absencji wychowanków i zapobieganie jej.

• przyjmują i gromadzą usprawiedliwienia dotyczące nieobecności dziecka w przedszkolu od rodziców ( prawnych opiekunów)

• prowadzą Rejestr Usprawiedliwień dzieci , w którym będą odnotowywane wszystkie usprawiedliwienia nieobecności dzieci.

Opis pracy:

• Dyrektor monitoruje frekwencję dzieci na zajęciach w przedszkolu.
  • W przypadku nieobecności nieusprawiedliwionej przekraczającej 5 dni wychowawca grupy zobowiązany jest do podjęcia działań zmierzających do ustalenia jej przyczyny ( telefon)
  • W przypadku dalszej nieobecności nieusprawiedliwionej nauczyciel zgłasza ten fakt dyrektorowi przedszkola, który kontaktuje się z rodzicami lub opiekunami telefonicznie lub kieruje pisemną informację o stwierdzeniu nieobecności dziecka w przedszkolu i podejmuje próby ustalenia przyczyn zaistniałej sytuacji – zawiadomienie może być wysłane listem poleconym.
  •  Dalszą nieuzasadnioną absencję dziecka nauczyciel zgłasza ponownie dyrektorowi przedszkola, a ten dyrektorowi szkoły podstawowej w rejonie, której znajduje się przedszkole, który podejmuje stosowne działania związane z postępowaniem egzekucyjnym.

Wykaz i opis materiałów oraz dokumentów:

Odnotowanie usprawiedliwionej i nieusprawiedliwionej nieobecności dziecka w przedszkolu w dzienniku zajęć, w części do tego przeznaczonej.

Tryb dokonywania zmian w procedurze:

Ewentualnych zmian w procedurze dokonuje dyrektor.